Turbosprężarki – historia i zastosowanie

Turbosprężarki – historia i zastosowanie

Choć społeczeństwo stało się zmotoryzowane już dawno, nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, jak działa ich auto oraz jego poszczególne części. O ile wymiana oleju czy opony nie sprawia im problemu, o tyle nawet drobna awaria może wywołać atak paniki i przerażenia. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Najważniejszy z nich dotyczy przeświadczenia, którym kierowcy się kierują. Dopóki samochód działa sprawnie, nie ma powodu, by się o niego martwić czy też troszczyć. Ano właśnie. Okazuje się, że niewłaściwie użytkowane auto wcześniej czy później po prostu przestaje jeździć. Wiele usterek związanych jest ze szczególną częścią auta, która mimo swojej podatności na usterki jest w pojeździe niemalże niezbędna. Mowa oczywiście o tak zwanej turbosprężarce. Mimo jej ważności, nie każdy kierowca wie, skąd pochodzi ów element oraz jak należy o niego prawidłowo zadbać. Warto jednak choć w skrócie orientować się w tym temacie, ponieważ nawet minimalna wiedza pozwoli zaoszczędzić sobie kłopotu na przyszłość. Co więcej, historia turbosprężarek jest po prostu niezwykle ciekawa.

Historia turbosprężarek na przestrzeni lat

Kramex PoznańNie każdy kierowca interesujący się mniej lub bardziej motoryzacją wie, że historia turbosprężarek sięga aż końca dziewiętnastego wieku. Badania nad turbodoładowaniem prowadzili być może znani niektórym Gottlieb Daimler oraz Rudolf Diesel. Początkowo były to działania mające na celu zwiększyć moc silnika i jednocześnie zmniejszyć zużycie paliwa silników poprzez wstępne sprężanie powietrza. Co ciekawe, pierwsze turbosprężarki znalazły swoje zastosowanie w dużych silnikach, na przykład okrętowych. Dopiero w tysiąc dziewięćset trzydziestym ósmym roku skonstruowano wspomnianą część do silnika samochodu ciężarowego. Autorem tegoż urządzenia była firma o nazwie Swiss Machine Works Saurer. Na wprowadzenie turbosprężarek do przemysłu motoryzacyjnego trzeba było jednak jeszcze poczekać. Proces rozpoczął się w zasadzie już w roku tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym drugim, kiedy to Alfred Büchi w wyniku użycia turbodoładowania osiągnął wzrost mocy silnika o ponad czterdzieści procent. Popularność turbosprężarek na przestrzeni lat pojawiała się i znikała. Na dobre wspomniane części pozostały w przemyśle dopiero od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Produkowane turbosprężarki zwiększały swoją sprawność przy jednoczesnym notowaniu niższych emisji spalin. Dziś wiodą prym jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie turbosprężarek nieuchronnie prowadzi do ich awarii, a często nawet do wymiany. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym tego typu sytuacje będą zdarzały się wyjątkowo rzadko.

Zasada działania i zastosowanie turbosprężarek

Jak sama historia pokazuje, turbosprężarki nie zawsze pojawiały się w pojazdach osobowych. Warto wiedzieć, że początkowo ich przeznaczenie dotyczyło przede wszystkim samochodów sportowych. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, a turbosprężarki można spotkać w zasadzie na każdym kroku. Niestety kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że silniki z turbosprężarkami wymagają szczególnej opieki. Niewłaściwe użytkowanie takiego auta szybko doprowadzi do awarii. Dlaczego zatem – mimo ryzyka wystąpienia usterek – turbosprężarki są wmontowywane do pojazdów? Dzięki tym innowacyjnym produktom znacznie zmniejsza się zużycie paliwa, a sam silnik staje się bardziej elastyczny. Co więcej, samochód produkuje mniejszą emisję szkodliwych spalin, dzięki czemu nie szkodzi środowisku tak bardzo, jak mógłby to robić nie mając wmontowanej turbosprężarki. Ciekawostką jest również to, że turbosprężarka zmniejsza masę pojazdu. Silnik bez tego gadżetu jest znacznie cięższy. Właściwa pielęgnacja urządzenia oraz użytkowanie samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem pozwoli zmniejszyć ryzyko występowania jakichkolwiek usterek. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że czasami awarie powodowane są przez czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Regularny przegląd pozwoli jednak wykryć ewentualny problem i naprawić go jeszcze zanim samochód przestanie działać na dobre. Warto poczytać co nieco o prawidłowym użytkowaniu auta z turbosprężarką oraz o najczęstszych przyczynach awarii tej ostatniej. Można to zrobić na stronie internetowej znajdującej się pod adresem http://www.kramex.net.pl/turbosprezarki-nowe-i-uzywane,3034.html.
Na przestrzeni lat w branży motoryzacyjnej powstawały różne rozwiązania, które miały przede wszystkim ułatwić kierowcom życie oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze. Wydaje się, że turbosprężarka jest jednym z elementów, które stały się przełomowe dla całej motoryzacji. Warto jednak pamiętać o czynnikach, które mogą wpłynąć na jej działanie. Samochody to dziś podstawowe maszyny, dzięki którym na co dzień żyjemy szybciej i efektowniej. Każda awaria i odstawienie auta do mechanika negatywnie wpływa na tryb naszego dnia. Odpowiednie użytkowanie pojazdu sprawi, że takich sytuacji będzie w naszym życiu niewiele. Warto przy okazji awarii samochodu zastanowić się nad wynajęciem auta tymczasowego. Jest to interesująca alternatywa dla korzystania z komunikacji miejskiej (która nierzadko także potrafi zawieść w najmniej oczekiwanych momentach). Jakby jednak nie było, jedno jest pewne – samochody znacznie ułatwiają życie człowiekowi i chociażby dlatego powinniśmy, zarówno jako kierowcy, jak i jako pasażerowie, dbać o te innowacyjne maszyny najlepiej jak tylko potrafimy.