Torebki skórzane dla kobiet i… mężczyzn

Torebki skórzane dla kobiet i… mężczyzn

Model kobiety i model mężczyzny we współczesnym społeczeństwie – nie tylko polskim, ale także europejskim czy w pewnym sensie także światowym – nieustannie się zmienia. W ostatnich latach stało się to szczególnie zauważalne, szczególnie w środowisku szeroko pojętej mody oraz pielęgnacji. Mowa oczywiście o tak zwanym metroseksualizmie, który zagościł wśród mężczyzn. Jeszcze dość niedawno męska część społeczeństwa starała się wzorować na modelu mężczyzny niezależnego i z pewnością odciętego od wszystkiego, co kojarzone z kobiecością. Nierzadko model ten popierał pewnego rodzaju brutalność oraz oczywiście opierał się na wyższości mężczyzny nad kobietą. Dziś wzorowy mężczyzna to człowiek zadbany i elegancki, nierzadko śledzący trendy pojawiające się w modzie męskiej. Większość z nich zmieniło również podejście do kobiet, a równouprawnienie nie ciąży im tak bardzo na sercu, jak zdarzało się to zaledwie kilka lat wcześniej. Nic więc dziwnego, że dziś mówiąc o torebkach, a raczej o torbach z całą świadomością i mimo wszystko pewnego rodzaju śmiałością można mówić o tychże gadżetach w odniesieniu zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

Świadomość trendów w społeczeństwie

Etui VintageWydaje się więc, że dziś o modzie można mówić bez oporów zarówno w przypadku środowisk męskich, jak i damskich. Co ciekawe, wiele osób przyjmuje z góry, że przygoda mężczyzn z modą trwa – oczywiście kiedy mowa o Polsce – zaledwie kilka lat, natomiast w przypadku kobiet dzieje się to o wiele dłużej. Sprawa nie jest jednak taka oczywista, ponieważ jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych także przedstawicielki płci pięknej nie miały większego pojęcia o tym, czym jest moda czy pielęgnacja ciała. Dlaczego tak się działo? Taka sytuacja miała niewątpliwie – przynajmniej w pewnej części – swoje źródło w panującym przed tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym roku ustroju, który to narzucał kobiecie określone role. Ta ostatnia była przede wszystkim matką i gospodynią domową. Warto przyjrzeć się chociażby ówczesnym magazynom poświęconym przedstawicielkom damskiej części społeczeństwa. Były to pisma głównie opierające się na poradnictwie dotyczącym prowadzenia gospodarstwa domowego czy wychowywania dzieci. Kobieta była więc przede wszystkim matką i gospodynią domową Dopiero po 90. roku na rynku zaczęły pojawiać się pisma informujące o tym, jak o siebie zadbać czy jak dobrze się ubierać. Jeśli chodzi o mężczyzn, tego typu prasa rzeczywiście rozwinęła się dopiero po roku dwutysięcznym. Z perspektywy czasu obie wspomniane daty nie odbiegają jednak od siebie tak bardzo. Jakby jednak nie było, dziś obie płcie posiadają podobną świadomość wyznaczanych trendów. Nie można oczywiście postawić takiego wniosku bez pewnej generalizacji, ponieważ w wielu miejscach w Polsce (w dużej mierze na wsiach) wciąż panuje model iście peerelowski, zarówno jeśli chodzi o kobiety, jak i o mężczyzn (których stosowny model także został przytoczony powyżej).

Gadżety dla kobiet i mężczyzn

Naturalnym biegiem rzeczy niektóre dodatki należące dawniej przede wszystkim do kobiet dziś traktowane są raczej w kategorii unisex. Mowa między innymi o torebkach, czy może lepiej nazywać je torbami. Te praktyczne gadżety od dawien dawna służyły kobietom w wielu sytuacjach. Miały wymiar przede wszystkim praktyczny, ponieważ dzięki nim życie codzienne zostało znacznie ułatwione. Dziś kobiety podczas zakupu torebki wciąż zwracają uwagę między innymi na aspekt funkcjonalny. Ale co istotne, nie tylko to zagadnienie stało się ważne. Przedstawicielki płci pięknej wybierają spośród różnorodnych ofert kierując się również wyczuciem stylu i indywidualnymi upodobaniami. Czasem trendy w kulturze masowej promowane są tak bardzo, że większa część kobiet bezwładnie się im poddaje. Warto wspomnieć chociażby na – całkiem zresztą sensowną – modę na torebki ekologiczne. Dziś wiele kobiet posiada takie gadżety właśnie w swojej garderobie. Niewątpliwie prym od wielu lat wiodą również klasyczne torebki skórzane. Te ostatnie znajdują adoratorów również w środowisku mężczyzn. Ten trwały i solidny oraz jednocześnie elegancki materiał doskonale sprawdza się w przypadku aktówek czy toreb na ramię, które coraz częściej kupowane są właśnie przez męską część konsumentów.

 Torebki damskie, torby męskieTorby dla kobiet i mężczyzn to czyste uogólnienie. Choć nazwa pozostaje taka sama warto mieć świadomość tego, że w praktyce są to zupełnie inne produkty, które przecież mają trafić do zgoła odmiennej grupy docelowej. Torebki stricte damskie to między innymi torebki wizytowe czy kopertówki, takie jak te znajdujące się na stronie http://www.etui-vintage.pl/pl/sklep/kategoria/torebki-wizytowe,358,987,1.html. Torby skórzane przez ramię spotykane są raczej u mężczyzn, ale jest to pewnego rodzaju generalizacja, ponieważ w niektórych sklepach online czy sieciówkach można otrzymać podobne modele przeznaczone dla kobiet. Niewątpliwie rodzajem toreb unisex są aktówki, które doskonale nadają się między innymi do pracy. Warto jednak wiedzieć, iż niektórzy projektanci toreb nawet w tym zakresie próbują rozróżnić aktówki na damskie i męskie. Wydaje się, że taki podział potrzebny jest przede wszystkim mężczyznom, ponieważ to wśród nich znaczna część konsumentów nadal odcina się od tego, co chociaż w najmniejszym stopniu kobiecie.