Oświetlenie na poddaszu

Oświetlenie na poddaszu

Prawidłowe oświetlenie w domu wpływa nie tylko na komfort domowników, ale również na ich bezpieczeństwo czy nawet zdrowie. Jeśli chodzi o tradycyjny podział oświetlenia domowego, z pewnością można tutaj mówić o oświetleniu naturalnym oraz oświetleniu sztucznym. Jak sama nazwa wskazuje pierwsze z wymienionych pochodzi z zewnątrz i jest wynikiem padania promieni słonecznych. Światło sztuczne – wytwarzane przez człowieka – to różnego rodzaju klosze z żarówkami, lampki czy żyrandole. W zależności od specyfiki pomieszczenia, jego przeznaczenia czy wreszcie układu, ilość światła sztucznego będzie różna. Szczególnie interesującym przypadkiem w kontekście oświetlenia jest przestrzeń zlokalizowana na poddaszu. W przypadku ostatniego piętra domu – gdy ściany często są skośne i zabierają nie tylko cenny metraż, ale również potrzebne światło dzienne – warto zastosować różne triki i pomysły po to, by rozjaśnić nieco ponure i zaciemnione pokoje. Sprawa jest o tyle istotna, że zazwyczaj na poddaszu zlokalizowane są pomieszczenia, w których domownicy często przebywają. Są to na przykład pokoje dziecięce, sypialnie czy łazienki.

Naturalne oświetlenie – okna dachowe

Duży wpływ na oświetlenie pomieszczenia ma oczywiście światło słoneczne. Podczas planowania projektu domu warto skupić się zatem na odpowiednim rozmieszczeniu okien oraz oczywiście na ich wielkości. Na rynku można dzisiaj znaleźć bardzo szeroką ofertę okien. Także tych, które swoje zastosowanie mają na poddaszu. W przypadku wspomnianej przestrzeni zazwyczaj sprawdzają się praktyczne okna dachowe, które doskonale wpisują się w klimat poddasza i dodatkowo „wpuszczają” do danego pomieszczenia ogromną ilość światła. Dużą popularnością w kontekście okien dachowych cieszą się dzisiaj między innymi okna obrotowe, otwierane na dole. Przykładem takiego modelu jest okno Velux GZL1059, oferowane przez jednego z najbardziej znanych producentów w Polsce. Dużym plusem okien obrotowych jest ich cena oraz trwałość. Okna – szczególnie takich firm jak Velux – wykonywane są ze sprawdzonych i trwałych materiałów, dzięki czemu raz zamontowane produkty, cieszą się dobrą kondycją przez wiele lat. Ile okien powinno znaleźć się zatem na poddaszu? Wszystko zależy od tego, jakie pomieszczenie (lub pomieszczenia) będą się tam znajdować. Średniej wielkości sypialnia powinna mieć od dwóch do trzech okien. W łazience sprawdzi się zazwyczaj jedno okno, ponieważ tak czy siak z reguły stosuje się tam podczas korzystania z pomieszczenia dodatkowe oświetlenie sztuczne. Warto przy montażu zwrócić również uwagę na to, z której strony do pomieszczenia wpadają promienie słoneczne. Jeśli okna znajdują się tylko po jednej stronie ściany – a często tak właśnie bywa – najprawdopodobniej przez część dnia pomieszczenie mimo wczesnej pory również będzie zaciemnione. Ratunkiem dla tego typu sytuacji jest oświetlenie sztuczne.

Za dużo światła?

okna dachoweCzy światła na poddaszu może być za dużo? Okazuje się, że w niektórych przypadkach odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Mowa tutaj oczywiście o promieniach słonecznych, które w przypadku poddasza mogą dawać się domownikom we znaki. W zależności od tego w jakim położeniu znajdują się okna, słońce może przeszkadzać przed południem lub w godzinach popołudniowych. Na szczęście producenci okien dachowych znaleźli rozwiązanie także w tym przypadku. W sklepach można znaleźć specjalnie przystosowane żaluzje czy rolety, które ograniczają dostęp światła słonecznego do pomieszczenia i chronią tym samym komfort życia domowników. Zazwyczaj przy zakupie okien w promocyjnej cenie można zakupić również wspomniane żaluzje i rolety. Te ostatnie dostępne są w różnych kształtach, kolorach i odcieniach. Niektóre firmy oferują również wyprodukowanie rolet i żaluzji o dowolnym motywie. Takie rozwiązania cieszą się największą popularnością przede wszystkim w kontekście sypialni dziecięcych i młodzieżowych.

Oświetlenie sztuczne

W ostatnim czasie bardzo popularnym oświetleniem – nie tylko na poddaszu – stało się oświetlenie ledowe. Warto jednak podkreślić, że tego rodzaju światło pełni raczej funkcję dekoracyjną i tylko w pewnej części oświetla pomieszczenie. Niemniej jednak odpowiednie rozmieszczenie punktowych światełek buduje na poddaszu niesamowity klimat i podkreśla wymyśloną aranżację. Bardzo praktyczne okazuje się być oświetlenie naścienne. Odpowiednio zamontowane klosze dają optymalną ilość światła, dzięki czemu na poddaszu można czytać, rysować czy rozwiązywać zadanie domowe. Warto zadbać między innymi o oświetlenie skosów, ponieważ popołudniami i wieczorem to właśnie ta przestrzeń wydaje się najbardziej ocieniona. Jeśli sufit jest wysoki, można pokusić się również o standardowy żyrandol. Zazwyczaj lepszą opcją okazuje się być jednak wspomniane wcześniej oświetlenie ścienne. Źródłem dodatkowego światła są również lampki nocne, lampki biurowe czy lampy stojące.

Wydaje się zatem, że w przypadku oświetlenia na poddaszu należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o poprawnym zamontowaniu okien dachowych. Warto już na etapie planowania projektu domu sprawdzić, jak przyszły obiekt ustosunkuje się do padania promieni słonecznych. Na ten aspekt z pewnością zwracają uwagę profesjonalni architekci. Nie tylko w kontekście poddasza, ale również w kontekście całego domu czy innego budynku. Na rynku można znaleźć ogromną liczbę okien dachowych. Te ostatnie różnią się od siebie wielkością, rodzajem czy sposobem otwierania. Specyfika tego rodzaju produktów sprawia, że pomieszczenie na poddaszu nabiera wyjątkowego klimatu. Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, także w tym przypadku osoby planujące aranżację poddasza mają do wyboru wiele ofert. Na skośnych ścianach doskonale zaprezentują się lampy naścienne. Te mają również wymiar praktyczny, ponieważ optymalnie oświetlają każde wnętrze. W sklepach można również znaleźć estetyczne i jednocześnie praktyczne lampy stojące bądź lampki na stolik. Warto przede wszystkim zadbać o to, by w pokoju czy sypialni znalazło się kilka optymalnych źródeł światła.