Dozowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Dozowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Wykorzystanie w produkcji rozmaitych tworzyw, takich jak chociażby mieszaniny i kompozyty uzyskiwane za pośrednictwem wytłaczania oraz wtryskiwania, jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ze względu na to, że w takiej sytuacji niezwykle istotna jest efektywność oraz precyzyjna działania, skuteczność dozowania i mieszania składników musi być zapośredniczona przez wysokiej klasy urządzenia wspomagające. Jako, że współcześni producenci dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich elementy były maksymalnie wydajne i dokładnie dopasowane do każdej z linii produkcyjnych, przedsiębiorcy mają możliwość pozyskania takich urządzeń do dozowania, dzięki którym ich mieszaniny mogą być komponowane w oparciu o wyjątkowo skomplikowane receptury.

Dlaczego dozowanie jest tak ważne dla przedsiębiorców przetwarzających tworzywa sztuczne? Przede wszystkim dlatego, że umożliwia barwienie, modyfikowanie oraz napełnianie tworzyw bezpośrednio u przetwórcy, stosowanie centralnych układów zasilania tworzywem oraz centralnych tworzyw, które są neutralne kolorystycznie. Dozowanie wpływa znacząco na tempo wzrostu wymagań rynkowych i elastyczność produkcji, głównie za sprawą nowoczesnych układów dozujących na czele których znajdują się niewątpliwie dozowniki grawimetryczne i wolumetryczne. Istotne w kontekście dozowanie w przetwórstwie tworzyw jest skrupulatne uzupełnianie lub zastępowanie mieszania, dlatego do głównych obowiązków przedsiębiorców należy selekcja właściwego sposobu dozowania, przede wszystkim dlatego, że każde tworzywo sztuczne jest inne i każde wymaga uwzględnienia wielu czynników materiałowych i procesowych. Ze względu na to, że bardzo często tworzywa sztuczne muszą być odpowiednio barwione i zagęszczane, może się okazać konieczne wykorzystanie potencjału najnowszych technologii gwarantujących dużą precyzję dozowania.

Urządzenia objętościowe i grawimetryczne razem z mikserami stanowią spójny system pozwalający na komponowanie mieszanek o pożądanym składzie w całej swojej objętości. O ile jednak dozowniki objętościowe zostały zaprojektowane przede wszystkim do automatycznego dozowania barwnika do granulatu i mogą być instalowane na wtryskarkach i wytłaczarkach, o tyle dozowniki grawimetryczne działają z wyjątkową precyzją, ważąc każdy element z dokładnością do 0.1 grama. Dozowanie za pośrednictwem specjalistycznych wag nie tylko jest precyzyjniejsze, ale i ogranicza powstawanie braków. Eliminuje to więc błędy i umożliwia dostosowywanie parametrów w sposób automatyczny do jakichkolwiek zmian gęstości zasypowej dozowanego komponentu. Przetwórstwo tworzyw sztucznych obejmuje zwykle produkcję tworzyw, poziom ich zużycia, metody przetwórstwa, a także wykorzystanie w przedsiębiorstwach najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych narzędzi przetwórczych. Dlaczego równomierność dozowania jest niezbędna? Nie tylko dlatego, że ułatwia to komponowanie odpowiednich wyrobów, ale także dlatego, że ma to uzasadnienie ekonomiczne. Wszystkie materiały dodatkowe, takie jak chociażby barwniki czy porofory są znacznie droższe od tworzyw podstawowych, przez co wszelkiego typu elementy usprawniające dozowanie mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju całego przedsiębiorstwa. Mniejsze braki to zatem więcej wyprodukowanych elementów, które później można zyskownie sprzedać dalej lub przygotować do dalszej obróbki.

Dozowniki grawimetryczne a także inne urządzenia peryferyjne przeznaczone są do precyzyjnego dawkowania bardzo małych ilości surowca bezpośrednio do formowania wtryskowego czy wytłaczania, niezależnie od ich rodzaju, ponieważ mogą być one dozowane wagowo według określonej receptury, a następnie mieszane w oddzielnej komorze w sposób równomierny i przemieszczane do leja maszyny przetwórczej. O samych dozownikach oraz o ich rodzajach warto poczytać na stronie http://www.emplast.pl/produkty/simatec-dozowaniki-suszarki/simatec-dozowniki.html. Szczególnie wtedy, gdy zastanawiamy się nad zakupem jednego z nich. Ze względu na to, że urządzenia dozujące muszą być na bieżąco czyszczone – w taki sposób możliwe jest ich długa eksploatacja – producenci stosują nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby zamykanie prowadnicy dozującej podczas wymiany surowca, dzięki czemu w łatwy sposób można usunąć nawet jego najdrobniejsze pozostałości. Nowa linia dozowników do granulatów wyposażona jest we wszystkie najważniejsze rozwiązania, które nie ingerują jednak w niezbędny poziom funkcjonalności, chyba najważniejszej w całym procesie przetwarzania tworzyw sztucznych. Nawet najlepszy sprzęt nie spełni bowiem należycie swojej roli, kiedy nie będzie dostosowany do wykonywania czynności, do których został przygotowany.