Awaria samochodu

Awaria samochodu

Z reguły mówimy o dwóch rodzajach awarii auta. Pierwsza – samoistna – związana jest z uszkodzeniem ważnej części czy układu samochodowej. Zazwyczaj nie mamy na nią większego wpływu. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której do awarii dochodzi na skutek niewłaściwego użytkowania pojazdu (przykładem są chociażby turbosprężarki, które trzeba regenerować najczęściej z winy kierowców). Drugi rodzaj awarii spowodowany jest kolizją lub wypadkiem. Niegroźne otarcia i wgniecenia można stosunkowo szybko naprawić, jednak wizyta u mechanika może nas zdrowo kosztować. Szczególnie wtedy, gdy uszkodzeniu ulega nie tylko zewnętrzna część samochodu, ale również elementy wewnętrzne. Brak samochodu często obniża standard życia dotychczasowych kierowców. Dlatego też wielu z nich decyduje się na skorzystanie z pojazdu zastępczego bądź z usług wypożyczalni aut.

Auto zastępcze od ubezpieczyciela

Samochód zastępczy możemy otrzymać od ubezpieczyciela w przypadku kolizji bądź wypadku. Jeśli wina leży po stronie drugiego kierowcy, niezbędne dokumenty należy złożyć na ręce jego firmy ubezpieczeniowej. Niestety sytuacja okazuje się prosta wyłącznie w teorii. W praktyce bardzo często ubezpieczyciel nie pała chęciom pomocy i odrzuca wnioski o wydanie auta zastępczego. Dlatego też już przy pierwszym podejściu należy przewidzieć argumenty „przeciwnika” i stanowczo je odeprzeć. Ubezpieczyciel często zakłada, że możemy równie sprawnie poruszać się po mieście przy pomocy komunikacji miejskiej. Z reguły nie jest to prawda. Na przykład wtedy, gdy mieszkamy na osiedlu podmiejskim i dojazd do pracy za pośrednictwem komunikacji miejskiej zajmuje nam o wiele więcej czasu niż jazda samochodem. Jeśli po drodze musimy odwieźć dzieci do przedszkola, żłobka czy szkoły, przemieszczanie się autobusami i tramwajami staje się prawdziwym absurdem dla kogoś, kto wcześniej efektywniej i bezpieczniej podróżował autem. Co więcej, komunikacja miejska i taksówki stanowią większy wydatek niż zakup benzyny do samochodu.

Składając wniosek warto przede wszystkim wspomnieć o swojej sytuacji finansowej i życiowej. Na decyzję ubezpieczyciela wpłynie posiadanie małych dzieci, miejsce zamieszkania czy nawet warunki pogodowe zapowiadane w najbliższym czasie.

Auto z wypożyczalni samochodowej

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wydania auta zastępczego, rozwiązaniem może być wypożyczalnia samochodów. Z tej ostatniej warto skorzystać również wtedy, gdy nasz pojazd trafi do mechanika w wyniku usterki lub wtedy, gdy planujemy wakacje w innym mieście i potrzebujemy nowoczesnego, stuprocentowo sprawnego auta. Przykładem profesjonalnej wypożyczalni samochodowej jest chociażby poznańska firma http://easymotionvan.pl/. W dużych miastach niezwykle łatwo znaleźć wspomniane usługi, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat powstało tam całkiem sporo nowoczesnych wypożyczalni. Co ciekawe, z reguły auta są całkiem nowe. Niektóre działalności – jak na przykład ta wspomniana nieco wyżej – wymieniają auta co roku. Wszystko po to, by podnieść standard świadczonych usług i spełnić oczekiwania klientów pod względem szeroko pojętego komfortu oraz oczywiście bezpieczeństwa. Z reguły w wypożyczalniach możliwy jest również wynajem samochodów dostawczych.

Wypożyczalnie samochodowe to idealna opcja dla kierowców weekendowych. Jeśli nie potrzebujemy auta na co dzień, nie ma sensu inwestować w jego zakup. Zawsze możemy bowiem od ręki otrzymać samochód z wypożyczalni.

Auta można rezerwować za pośrednictwem stron internetowych, a odbiór jest możliwy w punktach wskazanych przez wypożyczalnie. Na życzenie klientów, pracownicy za drobną opłatą podstawiają pojazdy na przykład do domu czy na lotnisko.